Planując domowe SPA warto pomyśleć o odpowiednim miejscu na naszą saunę. Najczęściej wybieranym miejscem na usytuowanie sauny jest przestronna łazienka, pomieszczenia fitness lub czysta piwnica. Coraz częściej też decydujemy się na sauny zewnętrzne, gdzie pierwotnie się znajdowały. Obok sauny powinien znajdować się prysznic, wanna lub balia z zimną wodą (do schłodzenia naszego ciała). Najlepszym rozwiązaniem jest uwzględnienie sauny na etapie projektowania domu, przez co mamy zagwarantowaną przestrzeń.
Wymiary sauny domowej
Najbardziej optymalne wymiary dla saun to 150 x 150cm (2 osobowa) oraz 200 x 200 cm (4 osobowa). Największy komfort zapewniają wnętrza, gdzie możemy się położyć i odprężyć. Wysokość sauny to minimum 2m, co umożliwia nam siedzenia na ławkach na wysokości około 80cm. Jeżeli chcesz poznać dokładne wymiary saun oraz sprawdzić, czy będą pasować do Twojego pomieszczenia zachęcamy do skorzystania z naszego kreatora. Jeżeli jednak w domu nie mamy odpowiednio dużego pomieszczenia, możemy umiejscowić saunę na zewnątrz np. w ogrodzie. Dodatkowym atutem sauny zewnętrznej, będą niewątpliwie doznania kontrastu pomiędzy ciepłym powietrzem wewnątrz sauny, a zimnym na zewnątrz.
Odpowiednie miejsce na Twoją saunę
Znalezienie idealnego miejsca na saunę w budynku bywa trudne, zwłaszcza gdy posiadamy małe pomieszczenia, bez piwnicy lub skosami na poddaszu. Wtedy rozwiązaniem może okazać się wykonanie sauny na wymiar. W małej łazience z prysznicem zamiast wanny, na poddaszu ze skosami i w innych ciasnych miejscach, możliwe jest wykonanie małej sauny na wymiar, którą chętnie dla Ciebie wykonamy. Kabinę można również zamontować w pomieszczeniach gospodarczych jak pralnia, garaż itp. Najważniejsze przy wyborze miejsca jest doprowadzenie instalacji elektrycznej oraz własnej wentylacji z posadzką wykończoną najlepiej płytkami. Chociaż sauny IR akurat potrzebują tylko doprowadzenia instalacji energetycznej. Odpływ w podłodze oraz podłączenie wody nie są już niezbędne, a odkąd w saunach montuje się parowniki i piece elektrycznie, nie ma potrzeby budowania oddzielnego paleniska i przewodu kominowego. Pamiętać natomiast należy, że instalacja elektryczna powinna być wykonana przez elektryka z uprawnieniami oraz posiadać wyłącznik różnicowoprądowy. Częstym problemem jest też niewłaściwa wentylacja, która prowadzi do wilgoci w pomieszczeniu lub przegrzania się urządzeń w saunie.
Jak widać, aby cieszyć się własną sauną zawsze znajdzie się jakaś alternatywa. Nawet jeżeli nie posiadamy odpowiedniego pomieszczenia w domu, zawsze możemy wybudować saunę zewnętrzną lub wykorzystać inne pomieszczenia gospodarcze. Dzisiejsze technologie zastosowane w saunach pozwalają na większą elastyczność przy wyborze odpowiedniego miejsca a tym samym na spełnienie naszych marzeń. Jeżeli jednak zastanawiasz się czy miejsce, które wybrałeś jest odpowiednie i chcesz dowiedzieć więcej szczegółów na temat saun zapraszamy do kontaktu z nami.