Baza Wiedzy – Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Projektujemy nasze sauny tak, aby odpowiadały budżetowi klienta. Ze względu na nasze elastyczne i indywidualne podejście do każdego projektu, cena sauny może się znacznie różnić. Ma na to wpływ wielkość sauny, rodzaj użytego drewna, model pieca, jednostka sterująca, akcesoria i standard wykończenia. 

Nasz nowy konfigurator saun pozwala klientom szybko i łatwo ustalić szacunkową cenę wybranej sauny. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi projektami realizacji saun, które mogą stanowić inspirację lub pomysł na własną saunę. 

Nasz profesjonalizm, zaangażowanie i pasja znajdują odzwierciedlenie w stale rosnącej liczbie zamówień i pozytywnych opiniach zadowolonych klientów. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie i zawsze doradzamy najlepsze rozwiązania.

Wciąż niezmiennie największy współczynnik zrealizowanych przez nas saun, dotyczy saun z poleceń naszych klientów, z czego jesteśmy bardzo dumni i wdzięczni.

Posiadamy ponad 30 letnie doświadczenie w budowie ekskluzywnych i nowoczesnych saun an wymiar.

Nasi pracownicy stale rozwijają swoje umiejętności i uczestniczą w licznych szkoleniach branżowych, aby być na bieżąco z trendami na nadchodzące lata. 

Posiadamy najszerszą gamę pieców i sterowników na rynku. Stale poszerzamy naszą ofertę akcesoriów i wyposażenia dodatkowego, tworząc własne, autorskie rozwiązania. 

Nasze sauny budujemy od podstaw na miejscu realizacji, dzięki czemu jesteśmy w stanie stworzyć i dopasować każdy element do perfekcji, sprawiając, że całość zachwyci nawet najbardziej wymagających klientów. 

Jesteśmy elastyczni, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian, nawet podczas samego procesu budowy sauny. Możemy dostosować każdy element do preferencji naszych klientów. 

Wyróżnia nas doskonała i szybka komunikacja oraz fakt, że potrafimy zbudować funkcjonalną saunę nawet w najtrudniejszych przestrzeniach.

Oferujemy również usługę pomiaru na miejscu, dzięki czemu możemy poznać Państwa preferencje i dopasować saunę do charakteru wnętrza. Podczas spotkania przedstawiamy propozycję rozwiązań technicznych, układu wnętrza, rodzajów materiałów i kolorystyki przeszkleń.

Cenimy Państwa czas, dlatego udoskonaliliśmy proces błyskawicznej wyceny sauny, którego można dokonać online za pomocą stworzonego przez nas nowoczesnego konfiguratora saun. Wprowadziliśmy również liczne usprawnienia w procesie zamawiania sauny, aby stworzyć jasne i przejrzyste warunki współpracy przy minimum formalności.

Istnieje kilka sposobów wyceny sauny.

– Korzystając z naszego konfiguratora saun dostępnego na naszej stronie internetowej, gdzie można wybrać odpowiednią wersję sauny (Standard i Premium) oraz określić, jakie elementy będzie ona zawierać. Wycena z pełną konfiguracją zostanie niezwłocznie przesłana na podany adres e-mail.

– Kontaktując się z nami za pomocą formularza kontaktowego na naszej stronie internetowej lub wysyłając do nas wiadomość e-mail. W wiadomości tej poprosimy o podanie wymiarów sauny (głębokość i szerokość), rodzaju sauny (sauna sucha / sauna parowa / sauna na podczerwień), lokalizacji oraz przewidywanego terminu realizacji.

– Kontaktując się z naszym biurem telefonicznie pod numerem telefonu +48 601 900 903.

– Podczas pomiaru sauny bezpośrednio na miejscu. Podczas pomiaru nasz pracownik może zaproponować najlepsze rozwiązania i pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniego wyposażenia po dokładnej analizie pomieszczenia i wykonaniu pomiarów.

Koszt dojazdu na pomiar zależy od lokalizacji i zostanie w całości odliczony od ceny sauny w momencie montażu.

Dzięki naszemu indywidualnemu podejściu do każdego projektu i opcji budowy sauny na miejscu, nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych pomiarów przed złożeniem zamówienia.

Nasi wykwalifikowani pracownicy dokonują wszystkich pomiarów pomieszczenia i sauny podczas procesu budowy. W swoich pomiarach uwzględniają również drobne odchylenia od normy, takie jak różnice w kafelkach, krzywizny ścian czy sufitu. Wartości te są na bieżąco uwzględniane w projekcie sauny i tworzonych elementach, zapewniając bezproblemowe dopasowanie do istniejącej przestrzeni.

O zamówieniu sauny najlepiej pomyśleć na początku fazy projektowej i we wczesnym etapie deweloperskim. Na tym etapie możemy wszystko dokładnie zaplanować i przygotować wszystkie niezbędne instalacje i przyłącza. Ponadto, na początku etapu deweloperskiego, montaż sauny będzie szybszy ze względu na wolną przestrzeń do pracy. Warunkiem rozpoczęcia prac związanych z budową sauny jest przygotowanie podłogi oraz zasilania sauny.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zbudować saunę na finalnym etapie inwestycji. Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem, aby poznać wszystkie szczegóły i odpowiednio zaplanować harmonogram prac.  

Osoby zainteresowane zakupem sauny prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z naszym działem obsługi klienta. Zostanie Państwu przydzielony osobisty opiekun klienta, który przeprowadzi Państwa przez cały proces, od ustalenia szczegółów dotyczących sauny, przez proces składania zamówienia, aż po odbiór końcowy i szkolenie z jej użytkowania.

Proces zamówienia sauny jest bardzo prosty:
– Po uzgodnieniu wszystkich szczegółów, przygotowany formularz zamówienia zostanie przesłany drogą mailową.
– Należy wypełnić zaznaczone pola i przesłać nam zdjęcie lub skan zamówienia.
– W zamówieniu określona zostaje kwota zadatku, która wynosi 40% wartości zamówienia. Zadatek można wpłacić gotówką lub przelewem na numer konta bankowego podany w zamówieniu.
– Faktura końcowa za saunę zostanie przesłana e-mailem po zakończeniu instalacji i odbiorze końcowym.

Saunę można zamówić zarówno jako osoba fizyczna (8% VAT) lub na firmę (23% VAT). 

Zakup naszych produktów to rozsądna inwestycja, która nie tylko zachwyci Twoich klientów, ale także wygeneruje dodatkowe przychody, niezależnie od pogody czy pory roku. W tym celu opracowaliśmy optymalne rozwiązanie leasingowe dla przedsiębiorców.
Aby uzyskać więcej szczegółów dotyczących oferty leasingu, skontaktuj się z naszym biurem sprzedaży.

Oczywiście! Naszym celem jest tworzenie saun, które spełniają Twoje potrzeby i przekraczają Twoje oczekiwania. Zespół SAFIN jest zaangażowany w przekształcanie pomysłów w rzeczywistość.

Przejrzyj nasze realizacje, aby znaleźć inspirację.

Wszystkie nasze sauny są objęte dwuletnią gwarancją producenta. W zależności od wybranej konfiguracji sauny, gwarancja na niektóre urządzenia może być dłuższa. Oferujemy również pakiet rozszerzonej gwarancji na saunę do 3 lat. Szczegółowych informacji udzieli nasz przedstawiciel handlowy.

Jako wiodący producent nowoczesnych saun na wymiar, oferujemy naszym klientom kompleksową usługę budowy sauny. W naszej ofercie znajdą Państwo podstawowe oraz dodatkowe wyposażenie sauny.

Każda z naszych saun wyposażona jest w element grzewczy, którym w zależności od rodzaju wybranej sauny są promienniki podczerwieni (sauna infrared) lub piec elektryczny (sauna sucha lub parowa). W skład zestawu wchodzi również sterownik zewnętrzny, oświetlenie, ławki, oparcia, drewniany podest, drzwi z hartowanego szkła, zestaw akcesoriów do sauny (cebrzyk, chochla, termometr, higrometr, klepsydra) oraz system wentylacji sauny. Oferujemy również pełną gamę naszych autorskich akcesoriów do sauny, np. elementy do koloroterapii, elementy do aromaterapii, zestawy audio do sauny z funkcją Bluetooth, przeszklenia frontowe czy elementy z naturalnej soli himalajskiej z nastrojowym oświetleniem Ambiente.

Obejrzyj nasze realizacje, aby znaleźć inspirację dla swojej wymarzonej sauny.

Nasza firma specjalizuje się w indywidualnych rozwiązaniach dla każdego klienta.
Perfekcyjne wykonanie i dopasowanie każdego elementu sauny jest dla nas bardzo ważne, dlatego są one wykonywane w całości ręcznie przez naszych wykwalifikowanych stolarzy na miejscu.

Przed rozpoczęciem montażu nasi pracownicy omówią z Państwem szczegóły swojej pracy i odpowiedzą na wszelkie pytania.
W zależności od złożoności sauny, montaż trwa zwykle 3-4 dni robocze. W przypadku wybrania opcji z przeszkleniem frontowej ściany, która wymaga dokładnego pomiaru szkła po zbudowaniu części sauny, czas oczekiwania na szkło hartowane wynosi około 2 tygodni. W tym przypadku harmonogram pracy jest podzielony, aby uwzględnić czas oczekiwania na produkcję szyb.

Decydując się na saunę, należy wziąć pod uwagę szereg wymagań technicznych.

Pierwszym z nich jest wykonanie odpowiedniej instalacji elektrycznej w miejscu, w którym sauna będzie się znajdować. Należy przygotować przewód 5×2,5mm2 (zasilanie 3-fazowe 400V) i umieścić go na tylnej ścianie sauny z zapasem ok. 4-5m, na wysokości ok. 20cm od podłogi. Instalacja elektryczna sauny powinna być odpowiednio zabezpieczona.

Drugim punktem są podłoga i ściany. Zalecamy, aby podłoże było wykonane z płytek ceramicznych, gresu, spieku kwarcowego lub terakoty. Materiały te są najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Podłoga w saunie powinna być równa, bez zagłębień, odpływów i cokołów.
Zaleca się pokrycie ścian tynkiem (bez wykończenia), płytami gipsowo-kartonowymi lub płytkami. Wybierając płytki na ściany, nie jest konieczne układanie ich na całej powierzchni w saunie; wystarczy około 10-15 cm w głąb przestrzeni sauny, co pozwoli na niewidoczną fugę i równe wykończenie ze ścianą. 

Trzecim aspektem, który może determinować wykonalność sauny, jest wysokość pomieszczenia. Wysokość sauny w najwyższym punkcie pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 197 cm. Jest to uwarunkowane względami bezpieczeństwa, które dyktują minimalną wysokość pieca do sufitu sauny.
W przypadku saun na podczerwień wysokość nie jest tak istotna, więc można je instalować w niższych pomieszczeniach. 

Czwartą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest przygotowanie odpowiedniego miejsca w pobliżu sauny, w którym instalatorzy mogą ustawić swoje narzędzia, piły i wyciągi oraz swobodnie pracować. Jeśli warunki pogodowe na to pozwalają, często możliwe jest przygotowanie miejsca pracy na zewnątrz budynku. Ważne jest, aby była odpowiedna temperatura i brak opadów atmosferycznych, które mogłyby spowodować zniszczenia materiału i narzędzi. 

Najlepiej aby w pomieszczeniu gdzie zbudowana będzie sauna nie było innych elementów w postaci zabudów meblowych i innego wyposażenia wnętrza. Oczywiście jeśli już takowe się znajdują, również montaż sauny jest możliwy do wykonania, jednak prosilibyśmy w miarę możliwości o zabezpieczenie we własnym zakresie wrażliwych elementów. 

Sauna wymaga podłączenia elektrycznego.
Przewód, który należy przygotować to:

5×2,5mm² – dla sauny suchej, parowej, COMBI lub 3w1 (zasilanie trójfazowe 400V)

lub 

3×2,5mm² – dla sauny infrared lub małej sauny fińskiej nie przekraczającej 4m3 (zasilanie jednofazowe 230V) 

Przewód zasilający powinien być umieszczony na tylnej ścianie sauny na wysokości około 20 cm od podłogi. Zapas kabla jaki należy przygotować to ok. 4-5 metrów. 

Instalacja sauny powinna być również wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia prądowe (wyłącznik różnicowo-prądowy i wyłącznik nadprądowy).

W przypadku bardzo dużych saun o kubaturze powyżej 11 m³, kabel zasilający powinien mieć odpowiedni przekrój dobrany do mocy pieca, który będzie w nim zainstalowany.  

Wentylacja w saunie jest bardzo ważnym elementem, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie sauny, utrzymuje jej dobry stan oraz wpływa na zdrowie i bezpieczeństwo. Brak odpowiedniej wentylacji może nie tylko wpłynąć na nasz komfort, ale również doprowadzić do zwiększonej wilgotności w saunie, nieodpowiedniego ogrzewania, a w najgorszym wypadku do pożaru.

W saunach wentylacja odbywa się grawitacyjnie, poprzez doprowadzanie świeżego powietrza pod drzwi i odprowadzanie go przez kratkę wentylacyjną w suficie sauny. W niektórych przypadkach zużyte powietrze jest odprowadzane przez przestrzeń między szklanymi drzwiami a sufitem sauny.
Pomieszczenie, w którym znajduje się sauna powinno być wentylowane w pionie budynku lub poprzez system rekuperacji.
Jeśli dom posiada system rekuperacji, wyciągi i nawiewy nie powinny znajdować się bezpośrednio nad sauną.   

Nie, odpływ w saunie nie jest konieczny.
Wysokie temperatury w saunie mogą powodować wysychanie wewnętrznego syfonu, co prowadzi do przedostawania się nieprzyjemnych zapachów do sauny. Długie okresy nieużywania mogą również powodować wysychanie wody w syfonie.

W zależności od wybranego gatunku drewna, grubość ścian sauny wraz z konstrukcją i izolacją termiczną wynosi od 6,5 cm do 7 cm.

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jeśli w miejscu, w którym ma powstać sauna, znajduje się okno z ramą drewnianą lub aluminiową, można je zaadaptować wewnątrz sauny. W tym przypadku jednak nasza firma nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne pęknięcie szyby i odkształcenie okna. Jeśli jest to okno na prostej ścianie, możemy zastosować osłonę okienną wykonaną ze szkła hartowanego na zawiasach, tak aby był do niej swobodny dostęp. Jeśli jest to okno dachowe, zalecamy wymianę szyby na pakiet ze szkła hartowanego od producenta szyb.

Tak, sauna może posiadać pełne przeszklenie frontowe wykonane z hartowanego szkła 8mm w kilku kolorach do wyboru – przeźroczystym, brązowym, grafitowym i mlecznym.
Sauna może posiadać również częściowe przeszklenie bocznej ściany. 

Tak, saunę można zbudować pod skosem dachowym. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku trudnej lub niewykorzystanej przestrzeni. Aby zbudować saunę w takim miejscu, należy spełnić kilka kluczowych warunków.

– Wysokość w najwyższym punkcie sauny musi wynosić co najmniej 197 cm, aby można było bezpiecznie umieścić piec. 

– Drzwi powinny być zaplanowane w miejscu, w którym wysokość sauny jest największa, ze względu na łatwą komunikację.

Dokładnie analizujemy każdy przypadek instalacji sauny pod skosem dachowym, aby zaproponować Państwu najlepszy i najbardziej funkcjonalny układ. 

Jedna ze ścian sauny może być wykonana jako zintegrowana ściana prysznicowa. W tym przypadku zamiast zewnętrznej zabudowy z drewna, używamy wodoodpornej płyty, na której można nakleić glazurę, mozaikę, szkło Lacobel, lustra lub płytki.  

Nie ma potrzeby dobudowywania dodatkowych ścian z cegieł lub profili między sauną a prysznicem. Zaoszczędzoną w ten sposób przestrzeń, można wykorzystać na przykład do powiększenia sauny. 

W miejscu sauny, nie jest konieczne wykonywanie ogrzewania podłogowego. Jeśli jednak jest już zainstalowane, nie przeszkadza to w użytkowaniu sauny ani w jej budowie. Nasze sauny w żadnym wypadku nie ingerują w podłogę, dlatego nie ma możliwości przypadkowego naruszenia instalacji podczas budowy.

Po spełnieniu szeregu warunków, nasze sauny mogą być instalowane na zewnątrz. Niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni pod budowę sauny.
Konieczne jest zbudowanie zadaszenia nad sauną, które może mieć formę wiaty, balkonu lub zewnętrznego budynku z dachem. Ważne jest, aby konstrukcja wystawała około 30 cm poza saunę.

Podłoga musi być równa i wykonana z izolowanej wylewki, płyt chodnikowych, kostki brukowej lub desek tarasowych.

Należy również zapewnić odpowiedni przewód zasilający.

Standardowa wysokość sauny wynosi 210 cm.
Jeśli pomieszczenie jest wyższe, istnieje możliwość zabudowy przestrzeni nad sauną z drewna lub wodoodpornej płyty, która może być wykończona w dowolny sposób. 

Zalecane przez nas minimalne wymiary sauny fińskiej to 150 x 120 cm. Przy takich wymiarach sauna będzie miała ławkę na jednym poziomie, wygodny obszar komunikacyjny i miejsce na piec. Pozwoli to na komfortowe korzystanie z niej przez jedną osobę. 

Jeśli chcemy korzystać z sauny w pozycji leżącej, minimalne wymiary powinny wynosić 200 x 120 cm. 

Sauna na podczerwień może mieć mniejsze wymiary minimalne niż sauna sucha ze względu na brak pieca. Zalecamy, aby nie były one mniejsze niż 110 x 110 cm. 

Piec do sauny to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia sauny. To dzięki niemu temperatura w saunie osiąga właściwą wartość.
Moc pieca, wyrażana w kilowatach (kW), jest zawsze dobierana z uwzględnieniem wszystkich elementów sauny, w szczególności jej kubatury oraz elementów, które nie pełnią funkcji izolacyjnej (szklane drzwi i szklane fronty).
Na 1m³ powierzchni sauny potrzeba około 1kW mocy pieca. Jeśli sauna jest wyposażona w przednie przeszklenie, moc pieca należy odpowiednio zwiększyć, w zależności od szklanych powierzchni. Jeśli w wyniku obliczeń otrzymano wartości dziesiętne, wynik należy zaokrąglić w górę do najbliższej liczby całkowitej. 

Aby dowiedzieć się, który rodzaj sauny jest najlepszy dla Ciebie, najważniejszą rzeczą jest określenie własnych preferencji i warunków zdrowotnych.

Jeśli chcesz zahartować organizm, ujędrnić ciało i cieszyć się korzyściami płynącymi z gorącego powietrza, sauna fińska będzie idealna.

Jeśli wolisz niższą temperaturę w saunie, oraz chcesz cieszyć się korzyściami płynącymi z aromaterapii i zwiększonej wilgotności powietrza, która odmładza skórę i czyni ją bardziej elastyczną, a także nawilża drogi oddechowe, to sauna parowa będzie właściwym wyborem.

Sauna na podczerwień (infrared) to jedna z najzdrowszych saun dostępnych obecnie na rynku, oferująca szeroki zakres korzyści. Mogą z niej korzystać małe dzieci (pod nadzorem dorosłych) oraz osoby, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z innych rodzajów sauny. Sauna ta jest również idealna dla osób zapracowanych, ponieważ oferuje piorunujący efekt już od pierwszych chwil po włączeniu. Jest to również najbardziej ekonomiczny rodzaj sauny, ponieważ zużywa najmniej energii.

Nie wiesz na jaką saunę się zdecydować? Przygotowaliśmy specjalne rozwiązanie jakim jest sauna 3w1, dzięki której możesz posiadać wszystkie trzy typy saun w jednej.

Sauna sucha to pomieszczenie, w którym głównym elementem grzewczym jest piec z dużą ilością specjalnych kamieni do sauny. Temperatura wewnątrz waha się od 70 do 110˚C. Wilgotność jest bardzo niska i wynosi około 10%.

Sauna parowa ma dwie funkcje. Może być używana zarówno jako sauna sucha, jak i parowa dzięki specjalnemu parownikowi, w który wyposażony jest piec COMBI. Maksymalna temperatura jaką możemy osiągnąć w takiej saunie to 65˚C, a wilgotność sięga nawet 40-50%.

Piec do sauny parowej wyposażony jest w specjalny kamień, do którego możemy wlać olejki aromatyczne, tworząc w ten sposób w saunie prawdziwą aromaterapię.

Należy pamiętać, że sauna parowa to nie to samo co łaźnia parowa. Łaźnia parowa to pomieszczenie, w którym źródłem pary jest generator pary umieszczony w oddzielnym pomieszczeniu technicznym. Wilgotność w łaźni parowej sięga 100%, a jej wnętrze wyłożone jest mozaiką ceramiczną.

Łaźnia parowa to pomieszczenie w całości wyłożone mozaiką ceramiczną, uszczelnioną fugą epoksydową. Miejsce to oprócz wyprofilowanych leżanek posiada również prysznice do polewania miejsc siedzących i schładzania nóg. Generator pary, który znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu technicznym, wtłacza gorącą parę wodną która w całości wypełnia pomieszczenie. Do generatora konieczne jest doprowadzenie zasilania i wody. Łaźnia parowa musi być w całości (to znaczy jej podłoga, ściany oraz sufit) wykonana z materiałów odpornych na działanie powietrza o dużej wilgotności sięgającej 100%. Musi posiadać również odpływ w posadzce. 

Pomieszczenie w którym zainstalowana jest łaźnia parowa, musi być bardzo dobrze wentylowane aby umożliwić szybkie i dokładne osuszenie wnętrza, co zapobiegnie powstawaniu grzybów i drobnoustrojów. 

Sauna parowa, to pomieszczenie w całości wykonane z drewna, w którym panuje zwiekszona wilgotność powietrza (ok 60%) i temperatura sięgająca maksymalnie 65*C. 

Parownik umieszczony jest na piecu i jego głównym zadaniem jest okresowe zwiększenie wilgotności w saunie. Posiada on również inne funkcje, jak np. specjalny kamień wulkaniczny do którego można wlać koncentraty zapachowe, dzięki czemu sauna staje się miejscem prawdziwej aromaterapii. 

Sauna parowa jest delikatniejsza od sauny suchej, w której panuje bardzo wysoka temperatura (80-110*C) i niska wilgotność powietrza (ok. 17%), co szczególnie docenią osoby które posiadają wrażliwe drogi oddechowe. W przeciwieństwie do sauny suchej, która może je wysuszać, sauna parowa umożliwia ich udrożnienie. 

Sauna parowa ma dwie funkcje. Dzięki piecowi COMBI, może być używana zarówno jako sauna sucha, jak i parowa. To idealne połączenie dla osób, które chą mieć dwie sauny w jednej. 

Promienniki podczerwieni to podstawowe elementy grzewcze w saunie infrared. W przeciwieństwie do sauny suchej, która ogrzewa ciało od zewnątrz gorącym powietrzem, promienniki podczerwieni ogrzewają ciało od wewnątrz, emitując fale o odpowiedniej długości.

Promienniki ceramiczne to rodzaj elementów grzewczych, które wytwarzają promieniowanie w 2 zakresach fal: IR-B oraz IR-C. Działanie takich urządzeń polega na tym, że promienie przenikają przez tkankę podskórną aż do granicy z tkanką tłuszczową. Wymagają one dłuższego czasu do osiągnięcia pełnej mocy. Nie emitują one żadnego światła widzialnego. Są jednymi z najtańszych rodzajów promienników.

Promienniki kwarcowe są najbardziej zaawansowanym typem promienników. Emitują promieniowanie w 3 zakresach fal: IR-A (najkorzystniejsze), IR-B i IR-C. Mają nowoczesny design, który sprawia, że dobrze wyglądają w saunie. Promienniki kwarcowe mogą posiadać dodatkową czarną szybę ze szkła Nextrema®, która wzmacnia promieniowanie IR-A i zmniejsza ilość światła widzialnego emitowanego przez wszystkie promienniki kwarcowe. Blokuje również przenikanie promieni UV. Promienniki kwarcowe osiągają pełną moc w zaledwie 0,5 sekundy od uruchomienia, dzięki czemu sauna jest gotowa do użycia od pierwszych chwil po jej włączeniu. W przeciwieństwie do promienników ceramicznych, ich promienie wnikają głębiej, dzięki czemu skuteczniej oddziałują na różne części ciała.

Saunę z promiennikami Infrared można również doposażyć w piec do sauny suchej, uzyskując przy tym 2 sauny w jednej lub nawet saunę 3w1, wybierając piec z funkcją sauny parowej – wszystkie 3 typy saun obsługiwane są za pomocą jednego sterownika

Piec jest sercem sauny, dlatego jego wybór, zaraz po wyborze drewna do sauny, jest jedną z ważniejszych decyzji jaką musisz podjąć. W naszej ofercie znajdziesz urządzenia wielu producentów. 

Co należy wziąć pod uwagę wybierając piec:

  1. JAKI JEST TWÓJ ULUBIONY TYP SAUNY?

Na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań. Istnieją jednak trzy główne rodzaje pieców do sauny, które można wykorzystać do stworzenia określonych warunków w saunie.

Piece tradycyjne

Dzięki mniejszej ilości kamieni, charakteryzują się szybkim czasem nagrzewania sauny do wysokiej temperatury. Umożliwiają polewanie kamieni niewielką ilością wody w odstępach czasowych. 

Temperatura: do 110 st. C
Wilgotność: ok. 5-15%

Piece cylindryczne (kolumnowe)

Piece te posiadają bardzo dużą ilość kamieni (kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilogramów), co umożliwia intensywniejsze polewanie ich wodą. Wybierając ten rodzaj pieca, należy wziąć pod uwagę dłuższy czas nagrzewania i schładzania się sauny, ponieważ kamienie magazynują ciepło. 

Temperatura zalecana przez producenta : 80-90 st. C

Wilgotność: ok. 20-30%

Piece dwufunkcyjne (Piece COMBI)

Najbardziej przestronny piec, dzięki któremu otrzymujemy dwie sauny w jednej – saunę suchą oraz saunę parową.
Piece COMBI posiadają dodatkowy moduł parownika, dzięki któremu sauna zamienia się w orzeźwiającą przestrzeń relaksu. Dzięki specjalnemu, wulkanicznemu kamieniowi z wgłębieniem umieszczonym na piecu, po nalaniu niewielkiej ilości saunowych olejków eterycznych, możemy cieszyć się pełną aromaterapią. Dzięki zastosowaniu pieca dwufunkcyjnego temperatura w saunie jest niższa, lecz wilgotność powietrza jest znacznie wyższa w porównaniu do pieców tradycyjnych. 

Temperatura: do 110 st. C
Wilgotność: ok. 5-15%
lub
Temperatura: do 65 st. C
Wilgotność: do ok. 60%

2. WYGLĄD I WIELKOŚĆ

Wybierając piec, należy również wziąć pod uwagę jego wygląd i rozmiar, ponieważ czynniki te wpływają zarówno na układ funkcjonalny, jak i estetyczny odbiór sauny. W naszym asortymencie produktów staramy się zapewnić różnorodne opcje, które są dobrze dopasowane do danej sauny. Nasz konfigurator sauny automatycznie wybierze i zaprezentuje najbardziej odpowiedni piec dla Twoich wymiarów sauny.

3. KRAJ POCHODZENIA I JAKOŚĆ

Jest to kluczowy aspekt naszej działalności. Nasza firma sprzedaje wyłącznie piece wyprodukowane w Niemczech, Finlandii i Szwecji. Nie importujemy pieców z Chin i korzystamy głównie z modeli, które są dostępne na rynku od kilku lat. Gwarantuje to, że niezmiennie oferujemy produkt najwyższej jakości. Ponadto jesteśmy na bieżąco z najnowszymi innowacjami naszych marek partnerskich.

Istnieje kilka sposobów sterowania sauną, ale wybór właściwego jest kwestią osobistych preferencji. 

Mogą Państwo wybrać pomiędzy sterowaniem wewnętrznym na piecu a sterowaniem zewnętrznym, które umieszcza się na ścianie sauny lub we wcześniej ustalonym miejscu w pomieszczeniu. 

Sterowanie wewnętrzne jest zintegrowane z piecem i umożliwia regulację temperatury i czasu pracy z wnętrza sauny. W zależności od producenta, często znajduje się w dolnej części pieca, co może być trudne w użyciu. Sterowanie wewnętrzne jest oferowane tylko w piecach jednofunkcyjnych. Piec COMBI (sauna sucha + parowa) wymaga zewnętrznego sterownika. Piec z wbudowanym sterowaniem jest tańszą alternatywą dla pieca z zewnętrznym sterownikiem. 

Sterowniki zewnętrzne są w stanie sterować każdym typem sauny, a w zależności od modelu nawet więcej niż jednym (sauna 3w1). Sterownik zewnętrzny posiada większą liczbę funkcji, które pozwalają kontrolować oświetlenie, czas działania sauny, dokładne ustawienie temperatury i wilgotności, a także zaprogramować opóźnioną aktywację sauny. Elektroniczny wyświetlacz zapewnia pełny podgląd funkcjonalności sauny. Nowoczesne sterowniki zewnętrzne oferują również zdalne sterowanie sauną za pomocą aplikacji na telefon, oraz integrację z systemem inteligentnego domu (Modbus/KNX). 

Wszystkie gatunki drewna używane przez naszą firmę do budowy saun, są specjalnie wyselekcjonowane. Wykorzystujemy jedynie drewno pochodzące upraw posiadających certyfikat FCS.
Najważniejszymi cechami drewna nadającego się do saun są wytrzymałość na trudne warunki, odporność na wysoką temperaturę i wilgotność powietrza, brak emisji szkodliwych związków, trwałość, przyjemność w dotyku i piękny wygląd.  

Świerk skandynawski klasy A+, osika syberyjska, jodła kanadyjska, abachi i cedr kanadyjski spełniają powyższe wymagania.
Nasi pracownicy z przyjemnością pomogą w wyborze odpowiedniego gatunku.  

Prawidłowe korzystanie z sauny z pewnością przyczyni się do jej bezawaryjnej pracy i zwiększy komfort seansów saunowych.

Poniżej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące prawidłowego korzystania z sauny oraz tego, na co należy zwrócić szczególną uwagę. 

– Podczas korzystania z sauny należy zawsze położyć ręcznik na ławkach, tak aby ciało (w tym stopy) spoczywało na nim.

– Nie należy rozpoczynać polewania kamieni wodą, dopóki sauna nie osiągnie odpowiedniej temperatury (zakres 80-110°C).

– Jeśli spod pieca zacznie kapać woda, oznacza to, że na kamienie wylano zbyt dużo wody lub że sauna nie jest jeszcze wystarczająco nagrzana. Wystarczy odczekać kilka minut i można dolać więcej wody do kamieni.

– Po zakończeniu korzystania z sauny staraj się nie pozostawiać chochli w cebrzyku wypełnionym wodą. Zapobiegnie to jej rozsychaniu.

– Dobrym nawykiem jest wymiana wody w cebrzyku na świeżą przed każdym rozpoczęciem saunowania.

– Po zakończeniu saunowania należy otworzyć drzwi sauny aby ją przewietrzyć. Jest to szczególnie ważne po korzystaniu z sauny parowej.

– Zalecana temperatura w saunie suchej, ustawiana na jednostce sterującej wynosi 80 *C. Maksymalna temperatura, jaką można ustawić, wynosi 110 *C.

– Zalecane ustawienie temperatury w saunie parowej wynosi około 60*C.

– Zalecana wilgotność w saunie parowej wynosi około 30-40%.

– Zalecane ustawienie temperatury w saunie na podczerwień to 60*C. W zależności od

preferencji, podczas korzystania z sauny na podczerwień nie trzeba czekać na nagrzanie sauny.

Promienniki osiągają pełną moc zaraz po jej włączeniu.

– Po osiągnięciu maksymalnej temperatury 60*C promienniki infrared mogą wyłączyć się podczas korzystania z sauny na podczerwień. Jest to normalne zjawisko, które zapobiega przegrzaniu emiterów ciepła. Po obniżeniu temperatury promienniki włączą się ponownie. Aby przyśpieszyć proces schładzania sauny, należy otworzyć drzwi na kilka chwil.  

– Jednostka sterująca zapamiętuje ustawienia wcześniej wybranych temperatur i poziomów wilgotności – nie trzeba ich dostosowywać przy każdym korzystaniu z sauny.

– Na frontowej części pieca wyposażonego w parownik znajduje się szary, kwadratowy kamień z wgłębieniem. Podnosząc go, można wlać wodę do zbiornika parownika (ok. 2 litry). Woda w tym zbiorniku jest używana w trybie sauny parowej.

– Podczas korzystania z sauny parowej NIE WOLNO polewać kamieni wodą. Temperatura kamieni jest zbyt niska, aby woda mogła swobodnie odparować. Kamienie należy polewać wodą wyłącznie podczas korzystania z sauny suchej.

– Po włączeniu sauny potrzeba około godziny, aby osiągnęła ona ustawioną temperaturę roboczą.

– Pod piecem znajduje się zawór do spuszczania wody z parownika. Umieść miskę pod piecem i powoli przekręć zawór. Woda zostanie spuszczona z parownika. Po spuszczeniu wody zamknij zawór. W zależności od modelu pieca, opróżnianie parownika może być realizowane w inny sposób. Szczegółowe informacje znajdą Państwo w instrukcji pieca lub kontaktując się z naszym pracownikiem.

– Jeśli elementy drewniane sauny ulegną zabrudzeniu, wystarczy delikatnie przetrzeć zabrudzony obszar drobnym papierem ściernym.

– Elementy oświetlenia dodatkowego wyposażone w technologię Ambiente, sterowane są za pomocą pilota bezprzewodowego.

Korzystając z naszego konfiguratora saun masz możliwość wyboru wersji Premium oraz wersji Standard sauny.

Wersja Premium naszej sauny oferuje pełną personalizację, umożliwiając wybór rodzaju drewna, pieców, sterowników i akcesoriów. Jest również możliwość modyfikacji kształtu, dostosowując je np. do skosów dachowych lub niższych przestrzeni. Każdy element może być spersonalizowany tak, aby odpowiadał Twoim wymaganiom i preferencjom. Jesteśmy przekonani, że to rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania i pozwoli Ci docenić każdy dopracowany detal.

Niestety nie ma możliwości modyfikacji saun w wersji Standard ze względu na standardowe wymiary drewna lub komponentów użytych do ich produkcji. Takie sauny stanowią najbardziej opłacalną opcję ze względu na mniejszy nakład pracy wymagany do ich produkcji. 

Od ponad 30 lat nasza firma produkuje sauny według dokładnych specyfikacji naszych klientów. Oznacza to, że spośród tysięcy wybudowanych saun, niemal każda posiadała rozwiązania szyte na miarę, dopasowane do charakteru wnętrza oraz indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestorów.

Nasze sauny wykonywane są ręcznie i oprócz charakterystycznego wyglądu, charakteryzują się różnorodnym wykończeniem zewnętrznym, układem elementów, rodzajem drewna i dodatkowym wyposażeniem. Nierzadko współpracujemy z inwestorami, architektami i naszymi kreatywnymi montażystami przy opracowywaniu elementów wnętrza sauny.

Nasze sauny są projektowane zgodnie z najnowszymi trendami w architekturze i wystroju wnętrz, oferując nowoczesny wygląd i najnowocześniejszą technologię. Ilość dostępnych funkcji i powstające wciąż nowe rozwiązania sprawiają, że niestety nie jesteśmy w stanie zbudować nawet kilku obiektów demonstracyjnych które pokazałaby większość dostępnych możliwości. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą regularnie aktualizowaną galerią realizacji na naszej stronie internetowej, gdzie można znaleźć inspirację i dowiedzieć się więcej o każdej ze stworzonych przez nas saun. 

Z przyjemnością informujemy, że koszt utrzymania sauny w domu jest niższy niż można by się spodziewać, nawet biorąc pod uwagę obecne średnie ceny energii elektrycznej. 

Pojedyncze wejście to koszt zaledwie kilku złotych!